De a kérdést úgy is feltehetnénk, hogy egy router repeater is? Vagy router a repeater? Ha most jól összezavartalak, akkor lehet, hogy te sem vagy teljesen tisztában, hogy mi a router és mit a repeater. Röviden elmondjuk hogy mi az egyik és mi a másik feladata és hatásköre.
Wifi Routerek
A router általában menedzseli a rajta áthaladó forgalmat, illetve a háta mögé becsatlakozó számítógépeket és más eszközöket egy alhálózatként kezel. Ha úgymond kívülről közelítjük meg, akkor tűzfallal védi a belső hálózatot. További tulajdonsága, hogy maszkolja a hálózatot, vagyis olyan mintha csupán egy eszköz csatlakozna a hálózatra (közben lehet, hogy több 10 számítógépből áll a hálózat).
Általában kábelen érkezik az adat (WAN portba), és a LAN portjain, illetve wifi router esetén antennáján keresztül távozik - osztja a hálózati jelet. Az otthoni és kis irodai használatra készült routerek igen olcsók, és könnyen konfigurálhatók, de egy amolyan igazi router bőven több tízezer forint (de akár százezer is, itt egy példa: UBiQUiTi Edge Router PRO).
Wifi Repeaterek
A repeaterek jelismétlők (hatótáv növelők). Az a céljuk, hogy az éppen még stabil jelet ”felerősítsék” és továbbítsák. Wifi repeaterről lévén szó megnövelik a hálózat méretét. A repeaterek egy klón adót hoznak létre, így a rácsatlakozó eszköz nem is tudja, hogy az eredeti adóra csatlakozik vagy a repeaterre. A repeaterek igazán jól használhatók utazás során. Kicsik, általában egybeépítik a tápppal (nincs kilógó kábel), és könnyen beállíthatók. Így, ha egy szállodai szobába alig van jel, akkor csak bedugjuk a konnektorba a wifis repeaterünk és máris van jel az egész lakosztályba.
Az előszóban feltett kérdésekre a válasz: van olyan wifi router, amely tudja a repeater módot. De nincs olyan repeater, amelyik tudná mindazt amit egy router tud. Egyszerűen nem routernek találták ki a repeatert. Nézzünk két képet kompakt repeaterekről: