IT kütyükről egyszerűen

Hálózati eszközök és egyéb IT termékek

Hálózati eszközök és egyéb IT termékek

Milyen routert vegyek otthoni használatra?

2015. szeptember 25. - itkutyuk

Manapság minden internettel rendelkező lakásban szükség van egy wifis routerre. Hogy miért kell, és miért jó a wifi router? Elsősorban azért mert kényelmes, hogy nem vagyunk kábelhez kötve, másrészt van okos telefonunk,  táblagépünk és más eszközünk, mely esetenként lehet nem is tud kábelen csatlakozni. Ha routert veszünk, akkor egy kicsit a jövőre is gondolnunk kell. De ettől függetlenül jól meg kell gondolnunk, mert ha elszúrjuk, akkor nem hogy a jövőre gondolunk, hanem a jelen sem lesz kielégítő. Milyen legyen: kétsávos vagy egysávos? Melyik szabvány: b, g vagy n?


Milyen laptopot használsz?
Először is azt kell mérlegelni, hogy melyik lesz a fő eszköz amivel a legtöbbet leszel felcsatolva. Maradjunk a laptopnál a példa kedvéért. Bár a közelmúltban nem volt annyira elterjedt, hogy a laptopokba 5Ghz-es frekvenciára is képes wifis kártyát építsenek, most már igenis alapkövetelménnyé vált. Tudnunk kell, hogy a mi laptopunkba milyen wifis kártya van. Ha van 5GHz-s frekvenciát támogató wifis kártyánk, ha nincs, akkor érdemes olyan routert vásárolni, amely képes az 5 gigára. Hogy miért? Főleg panelekben, de szinte már mindenhol bőven telített a 2,4GHz-s sáv. Mit jelent ez? Azt, hogy két, viszonylag egymáshoz lévő wifis adó bőven zavarni fogják egymást. Úgymond megnő a zajszint, így a jelerősség is csökkenni fog, és az adatátviteli sebesség is romlik.

2,4 GHz-n bár játszhatunk a csatornákkal, de mivel nagyon keskenyes ezek a sávok, igazából csak néhányat érdemes használni: 1, 3, 5, 7 stb., vagy 1, 4, 8, 12 (összesen 13-14 sáv használható). Ez jól mutatja, ha már 4-en használnak a környéken 2,4-es adókat akkor ezzel meg is állt a történet. Ez egy panel esetében akár 20 is lehet ...

Az 5 gigás hálózatokat egyelőre elég kevesen használják, de még ha használják is, akkor is jobb esélyeink vannak, többek között a szélesebb csatornatartomány és a nagyabb átviteli mennyiség miatt.

Vagyis mindenképpen 5 gigás hálózatba kell gondolkodni.

Olyan routert keressünk, amely dual-band -es. Ezek a routerek képesek 2,4 GHz-re és 5 GHz-re is. De persze mit sem érünk a kétsávos frekvenciás routerrel, ha a mi eszközeink csak 2,4-et tudnak. Ezen is segíthetünk. Vásárolhatók külső egységek, melyek csatolhatók laptophoz vagy számítógéphez (igaz, nem, vagy csak ritkán lehet táblagépet rábírni az 5 gigás frekvencia használatára). Mobiltelefont meg szinte lehetetlen ”kiokosítani” - így érdemes olyat venni, amelyik kezeli az 5 gigát.

No akkor megtudtuk azt, hogy dual-band. Ezekből is több típusú van. Van olyan amelyik képes szinkronba kezelni a két tartományt (vagyis egyidőben) és van olyan amelyik vagy csak az egyiket, vagy csak a másikat. Egy másik paraméter az átviteli sebesség. A legelterjedtebb wifis szabványok a 802.11b, 802.11g, 802.11n. A b és a g szabványok már igen korszerűtlennek mondhatók, bár a g egészen jól használható. De miért használjunk g-t, ha már n szabványt is használhatunk. Természetesen az a router amelyik tudja az n szabvány képes a b és a g szabványtok kezelésére is. Így nem kell aggódnunk, ha valamelyik eszközünk csak a g-t tudja (és a router meg n-es).

Ha n-es akkor újabb két lehetőség adott: 150Mbps vagy 300Mbps. Vásárláskor nem is kérdéses, viszont, ha árban már jóval drágább, akkor nem biztos hogy érdemes a 300Mbps-s változat.

Mire kell/kellene még odafigyelni?

Tervezéskor át kell gondoljuk, hogy hová tudjuk elhelyezni a routert. Melyik szobában, illetve melyik emeleten. Amennyiben csak lehetséges minél központibb helyre kell tenni (egy középső szobába, egy középső lakásszintre). De sokat számít az is, hogy a lakás falaiban mennyi a vas, illetve hogy mennyire vastag és milyen típusú a szigetelés. Sok meglepetésben lehet részünk, főleg, ha nem mi építettük a házat/lakást :) Nehéz megmondani, hogy az 1 antennás wifi routerek a jobbak, vagy a többantennások. Az egy antennás ugyanis erősebben sugározhat, viszont a 2, 3 vagy 4 antennás változatok jelérzékenyebbek lehetnek. Jó lenne, ha ez is olyan nyilvánvaló lenne, mint az hogy dual-band-es kell és kész. Itt nincs szabály, nem szabad találgatni sem. Csak a tapasztalat segíthet. Persze nehéz úgy tapasztalni, ha megveszünk egy routert. Mert mondjuk egyet még kicserél az eladó mondván, hogy gyenge a jele, de már a másodikat, vagy harmadikat nem fogja kicserélni. Mit tehetünk? Amint említettük szinte már mindenkinek van wifis routere vagy wifis AP-je. Elkérhetnénk egyik barátunk routerét. És ha azzal meg vagyunk elégedve, akkor már van egy kiindulási és egy viszonyítási alapunk.

Vannak olyan routerek, melyeknek lecsavarhatók az antennái. Ez előnyös lehet, ugyanis nagyobb antennákkal növelhető a teljesítmény (nem kell routert cserélni, csak antennát). Továbbá olyan routert kell keresnünk, mely tudja a MIMO-t (Multiple Input, Multiple Output).

Mostmár mindent tudunk, csak azt nem, hogy milyen ”márkát” kellene vennünk? TP-link vagy Netgear? Esetleg egy Linksys? Persze mondhatnánk, hogy szinte mindegy, ugyanis napjainkba már szinte az összes wireless router egy szinten van. De akkor mi alapján válasszunk? Az ára alapján? Nem. Az sem tükrözi a használhatóságát, ha egy router 4x annyiba kerül mint egy butábbnak minősített társa. Már 4-5 ezer forintos áron is szuper jó routereket vásárolhatunk.

Nézzünk egy olyan routert mely bőven teljesíti a legtöbb fent leírt "követelményt":

tplink_dual_band.JPG

A bejegyzés trackback címe:

https://itkutyuk.blog.hu/api/trackback/id/tr807871334

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása