Otthoni wireless hálózat?
Napjaikban egy otthoni wifi hálózat kiépítése nem jelent nagy gondot. A költségei is általában kimerülnek egy egyszerű otthoni használatra alkalmas wifi router megvásárlásával, melynek ára általában 10-12 ezer forint körül mozog. Esetenként vásárolnunk kell még egy-két UTP (hálózati) kábelt.
Mire figyeljünk oda wifi router vásárlása esetén?
A wifi vagy más néven wireless routernek nevezett hálózati eszköz vásárlásánál már kevésbé a márkanév a fontos. Az antennák száma sem mérvadó, hiszen vannak beépített antennás változatok, vagyis már nem áll ki a vezeték nélküli routerből egy, két vagy három botantenna.
A vásárlók sok esetben megkérdezik az eladót, hogy hány méterig lehet használni ezeket a vezeték nélküli eszközöket. Elmondják, hogy telefonnal is szeretnének csatlakozni az adóra (wifi routerre), de táblagéppel is és laptoppal is. Igen, a „méter” ... egy elvont fogalom a wireless hálózatok esetén. A jel és jelerősség nem távolságfüggő. Természetesen van korlát, de ez mindig függ a közegtől. Vagyis attól, hogy mi van a két eszköz között. Sok esetben legalább egy fal áll a két eszköz között (a wireless router és a kapcsolódó pld mobiltelefon). De lehetnek fák és bokrok, ha esetleg a kertben szeretnénk internetezni egy fa kellemes árnyékában. De függhet akár a levegő páratartalmától is. A lényeg, hogy van-e rálátás vagy nincs. Ha nincs, akkor kérdés, hogy mennyire sok az akadály. Előre megmondani, hogy hány méter az annyi elég nehéz, ezért ésszerű lenne kölcsön kérni egy routert egy teszt erejéig.
A wireless routerek két fő csoportja
Vásárlás esetén még azt kell tudnunk, hogy kábeles vagy ADSL routert szeretnénk vásárolni - ez attól függ, hogy az internet szolgáltató melyik technológiát használja.
ADSL wifi router: | Kábeles nethez használható wifi router |
Az észrevételeket szívesen fogadjuk és kérés esetén bővitjük a cikket.